Esileht Tutvustus Tegevus Looming Teenused ▾ Koostöö Kontakt In English
Kestus: 09.12 kuni 01.01.14
Kontaktid: Teele Pehk, Madle Lippus, Peeter Vihma, Andra Aaloe, Kaisa Kaer, Ivan Lavrentjev, Martin Karolin, Martin Laidla

Linnaidee on asumiseltside algatus, mis on ellu kutsutud eelkõige selleks, et parandada Tallinnas aktiivselt tegutsevate asumiseltside ja linnavalitsuse vahelist suhtlust. Ikka selleks, et elukeskkonnast hoolivate elanike huvid oleksid teiste linnaruumiekspertide kõrval võrdväärsed ning et elanikud ja linnavõim hakkaksid lõpuks ometi sama asja ajama. Algatuse keskmes on asumiseltside eestkostevõimekuse tõstmine ja kohaliku demokraatia parandamine. Niimoodi loodame muuta ka 2013 oktoobris toimuvad kohalikud valimised sisukamaks.

Algatuse kodulehel on põhjalikult kirjeldatud algatuse tagamaid, kavandatud etappe, algatuse elluviijaid ning meediakajastusi.

Algatust veab Linnalaborist Teele Pehk (teele[at]linnalabor.ee) ja Tallinna Vabaühenduste Võrgustikust Madle Lippus (kaku[at]uusmaailm.ee). Algatus saab teoks koostöös Tallinnas aktiivselt tegutsevate asumiseltsidega, OÜ Community Toolsiga.

Algatuse visuaalid on loonud Pent Talvet.

Algatust toetab Avatud Eesti Fondi alt Vabaühenduste Fond. Teised toetajad on Soome Instituut ja tulevikus veel paljud ettevõtted.

AEF logo

KIRJUTISED

FAILID
2014: 1 2013: 1 2

Tallinna asumiaktiivsuse esitlemine laias maailmas

17.nov   | projektis Linnaideed asumiseltsidelt   |   sisestas teele

Linnaidee algatus on lennutanud Tallinna asumiseltside liikumise laia maailma: nimelt on algatuse vedaja Teele Pehk viimasel ajal usinalt asumiseltside tegemisi nii Lätis, Leedus kui ka Austraalias esitlenud. Igal konverentsil natuke erineva nurga alt.

7. novembril Riias toimunud sotsiaalse ettevõtluse foorumil tutvustas Teele Tallinna seltside tegemisi ja arutles seltside valmiduse üle hakata sotsiaalseteks ettevõtjateks (vaata ettekannet SIIT ). Tallinna seltsid võiksid eeskuju võtta lätlastelt, kuna seal tegelevad paljud sotsiaalsed ettevõtjad sotsiaalsete probleemide - näiteks eakate aktiveerimise või puuetega laste abistamise - lahendamisega.

30. oktoobril esitles Teele maailma kõige elamisväärsemaks tituleeritud Melbourne'is konverentsil Thriving Neighbourhoods samuti Tallinna naabruskondades toimuvat (vaata lühiettekannet SIIT ). Kuigi Melbourne on tuntud oma aktiivse tänavaelu ja rohke tänavakunsti poolest, annab Tallinn metropolile elanikuaktiivsuse poolest silmad ette.

13. septembril rääkis Teele Vilniuses toimunud Euroopa Arhitektuuripoliitika Foorumi aastakonverentsil asumiseltsidest kui avaliku huvi ühtedest esindajatest (vaata ettekannet SIIT ). 
 

Linnaidees 12.10 koostöö hea tava tähistamine linnapeakandidaatidega

11.okt   | projektis Linnaideed asumiseltsidelt   |   sisestas teele

12. oktoobril tähistame Linnaidee algatusest sündinud vabaühenduste ja linnaasutuste koostöö hea tava valmimist. Kasutades ära valimiseelset kõrgendatud tähelepanu, saavad linnapeakandidaadid ja linnavalitsuse esindajad väljendada oma toetust koostatavale koostöö heale tavale. Üritus toimub laupäeval, 12. oktoobril kell 14-15 Kinomaja saalis, Uus tn 3.

Koostöö hea tava eesmärk on suurendada usaldust linnavalitsuse ja vabaühenduste kui strateegiliste partnerite vahel. Alates augustist olemegi Linnaidee meeskonnaga hea tava mustandile piirkonnaseltsidelt, vabaühendustelt, erakondadelt ja linnaasutustelt kommentaare kogunud. Hea tava koostamine jätkub järjekindlalt, ootame veel sisulisi kommentaare linnavalitsuselt ja teistelt vabaühendustelt. 
hea tava koostamist oleme ka erakondadega arutanud
 

Linnaidees esitlevad piirkonnaseltsid kohalikke manifeste

20.sept   | projektis Linnaideed asumiseltsidelt   |   sisestas teele

Kas asumiselts on loom või taim? Miks on kogukonnad paremad kui rohekonnad? Kas seltsis on segasem?

Tallinna piirkondlikud seltsid täidavad poliitilise välireklaami keelu aja kohalike manifestide esitlemisega. Neljal laupäeval järjest avaneb elanikel, poliitikutel ja linnaametnikel hea võimalus tutvuda pealinna aktiivsete asumitega ning arutleda seltsilistega kõige pakilisemate kohalike küsimuste üle. Manifestisari algab sel laupäeval, 21. septembril kell 15 Nõmmel, kus nn Möldre kolmnurgas (Möldre tee 14) käravad Nõmmel tegutsevad seltsid.

Lisaks kohalikele manifestidele tutvustavad seltsid ühisalgatuse Linnaidee raames valmivat koostöö head tava, mis saab peale valimisi uueks lähtekohaks vabaühenduste ja linnavalitsuse koostööle.

Piirkonnaseltside manifestisari toimub linnaosade kaupa: 21. septembril Nõmmel, 28. septembril Pirital, 5. oktoobril Põhja-Tallinnas ja 12. oktoobril Kesklinna linnaosas. Ürituste toimumisajad ja -kohad ilmuvad Linnaidee kodulehele.

 
 

Linnaidee algatus kutsub vabaühendusi koostama Tallinna-keskset kaasamise head tava

27.juul   | projektis Linnaideed asumiseltsidelt   |   sisestas teele

Alates märtsikuust toimunud arutelude tulemusel on pealinna asumiseltsid jõudnud järeldusele, et linnavalitsusega koostööpõhimõtete sõnastamiseks sobib alusdokumendiks kaasamise hea tava. Linnaidee algatus kutsub ka kõiki teisi vabaühendusi, keda võiks hea tava suhtluses linnavõimuga aidata, selle teksti koostamises osalema.

Loe üleskutset ja anna oma ühendusest 5. augustiks märku aadressil heatava[at]uusmaailm.ee. 
piirkonnaseltside entusiastid arutamas linnavalitsusega koostöö üle
 

Linnaidee seminar kogukondlikust linnast Berliini ja Helsingi näidetel

14.mai   | projektis Linnaideed asumiseltsidelt   |   sisestas teele

22. mail 2013 Õpetajate Maja saalis, Raekoja plats 14, Tallinn

Kuidas toimub kogukondade aktiveerimine teistes linnades? Kas mujal on elanikeühenduste ja linnavõimu koostöö sama keeruline kui meil? Kuidas ühe linnaosaseltsi tegevust korraldada?

Neile küsimustele saab vähemalt osalised vastused Linnaidee seminaril, kus saab kuulda naabruskondade elavdamise kogemusi Berliinist ja Helsingist. Katja Niggemeier, üks esimesi saksa kogukonnakorraldajaid räägib mahajäänud linnapiirkondade elavdamisest sotsiaalse linna (Soziale Stadt) riikliku programmi kontekstis. Janne Kareinen, Helsingi kõige aktiivsema ja uuenduslikuma linnaosaseltsi Artova juhatuse liige, jagab oma kogemusi seltsiasjade korraldamisest ja linnavõimuga suhtlemisest.

Vaata seminari kava ja loe esinejate kohta Linnaidee algatuse veebist.

Seminar toimub inglise keeles. Kuigi sissepääs on prii, oleks kena, kui märgid oma osalemise seminari fb-lehele. 
 
2014: 1 2013: 1 2

.Creative Commons License  

MTÜ Linnalabor   2009-   |   Telliskivi 60A, Tallinn   /   juhatus [ät] linnalabor.ee

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License

#