Esileht Tutvustus Tegevus Looming Teenused ▾ Koostöö Kontakt In English
Kestus: 04.12 kuni ...

LINNARETKEDE KODULEHEKÜLG

Linnalabor kutsub kõiki linnahuvilisi linnaretkedele Tallinna salajastesse, kuid ka täiesti tavalistesse paikadesse ja tallamata radadele ning püüab juba tuttavale uusi tähendusi anda.

Milline oleks Tallinn, kui kõik plaanid oleks teoks saanud? Aga mis siis, kui ma lähen täna mõnda teist teed pidi? Kas ma tunnen linna, kus ma elan? Tutvustame linnaruumi arengus olulisi nähtusi ja kohti ning ehitame sildu ekspertide ja linnakasutajate vahele. Linn ei ole ainult elamise taust, vaid avatud ja põnev maastik, mille "pinnavormid" meie igapäevaseid liikumismustreid kujundavad. Linnaretked tõstavad linna kasutajate teadlikkust ning pakuvad alternatiive klassikalise turistipilgule.

Kaasaegse linnaruumi teemasid käsitlevaid retki juhivad ekspertidest entusiastid , kes katsetavad koos retkelistega eri liikumisviise, kaardistavad linnaruumis ajalookihte ning viivad retkelised kokku kohalike tegijatega.

Tellitavad linnaretked toimuvad peamiselt järgmistel teemadel: merelinn Tallinn, rohujuure-Tallinn, linnas elamise viisid, elamuarhitektuur, liikuv linn, elu mägedel ja uuselamuelu. Samas saame retki vastavalt tellija huvidele kohandada. Retki viime läbi ettetellimisel, minimaalselt 5-liikmelisele grupile.

Jälgi meie tegevusi ka FACEBOOKIS .

Küsi rohkem infot ja broneeri julgelt: linnaretked@linnalabor.ee

Liitu linnaretkede postiloendiga, et saada esimesena infot järgmiste retkede kohta.

Linnaretkede ettevalmistamist ja nähtavuse suurendamist toetab Eesti Kultuurkapital.

FAILID
2016: 1 2015: 1 2014: 1 2013: 1 2 2012: 1 2 2011: 1

Laps linnas - laste juhitud linnaretk

24.mai   | projektis Linnaretked   |   sisestas siiri

Millal: 01. juunil 2016 a. kell 15:30

Kus: Politseipark - Kadriorg

Jalutamine on kõige efektiivsem ja tervislikum viis linnas liikumiseks. Ometi eelistatakse endiselt ruumi planeerida ja hallata autojuhtide vajadusi silmas pidades. Jalakäijate teekond on seetõttu sageli katkestatud ja tüütu, olgu nendeks katkestusteks siis torupiirded, ohtlikud ristmikud, auklikud kõnniteed või ebainspireeriv linnaruum. Kas auto on tõepoolest parim võimalus linnas liikumiseks või on see tõdemus ebapiisavate alternatiivide puudumise tõttu mugava elustiili valik? Kuidas tulevad linnaruumis toime need, kes mingil põhjusel autot ei kasuta? Paljud tuntud linnaplaneerijad on rõhutanud, et planeerides avalikku ruumi laste vaatenurgast lähtuvalt, kujundame mõnusa ruumi ka täiskasvanutele.

Kuidas muuta linnaruum lastele ligipääsetavamaks ning atraktiivsemaks? Millised on laste liikumisvalikud nende kooliümbruses ja naabruskonnas ning kuidas ümbritsev keskkond neid valikuid mõjutab? Millised kohad on mängulised ja põnevad, millised ohtlikud, hirmutavad, igavad või kõhedad? Kõikidele nendele küsimustele oskavad kõige paremini vastata lapsed ise.

Peagi saabuv Lastekaitsepäev on suurepärane aeg täiskasvanutel meelde tuletada, milliste mõtetega liiguvad tänavail meie järeltulijad. 1. juunil toimub täiesti teistsugune, laste poolt juhitud linnaretk. Koos lastega soovime näidata, et jalutamine linnas võib olla lõbus. Retke viivad läbi Kadrioru Saksa Gümnaasiumi 4. ja 8. klassi õpilased.

Retke algus on kl 15:30 Gonsiori tänaval Politseipargis suure lillepoti juures ning teekonna lõpetame Kadrioru Pargis. Peale retke lõppu kl 17:00 on võimalus jätkata arutelu ning kuulata Kadrioru kontserdiväljakul Lastekaitsepäeva k
ontserti http://www.kadriorupark.ee/uritused/lastekaitsepaeva-kontsert-kadrioru-pargis/

Retkel osalemiseks kanna osalustasu 5 eurot enne retke MTÜ Linnalabori kontole EE747700771001620187 (LHV), märksõnaks "laps linnas" + nimi (kelle eest tasud). Kui retke päeval on veel vabu kohti, saab liituda ka kohapeal. Kogunemine kl 15:30 Politseipargis! Retk kestab u 1,5 h.

Retke täituvust jälgime pangakontolt!

NB! Kõik teised lapsed on retkele oodatud täiesti priilt. Tasu palume kanda vaid täiskasvanutel, selleks, et nooremaid retkejuhte meeles pidada.

Kiirete küsimuste korral kirjuta linnaretked@gmail.com või helista telefonil 50 41229.

 
 

Linnaretk "Kaubanduskeskuste Tallinn" Avatud Majade sarjade raames

26.nov   | projektis Linnaretked   |   sisestas maria

Linnalabor teeb 28. novembril Arhitektuurimuuseumi Avatud Majade ekskursioonide sarjade raames eri linnaretke "Kaubanduskeskuste Tallinn", mis kutsub avastama kaubanduskeskuste maailma. Kaasas Maxima Eesti OÜ kinnisvara arenduse ja halduse osakonna direktor Lauri Henno ja arhitekt Vilen Künnapu. Retke liimib kokku Kadri Vaher Linnalaborist. Lisainfo ja registreerimine siin.

Kauplemisruum on meie linnaruumi ja argipäeva loomulik osa ning mõjutab vahetult meie elukeskkonda. Tallinnas on märkimisväärselt palju kaubanduspinda, 1-2 m2 elaniku kohta. See number peegeldab justnimelt suurt kaubanduskeskuste hulka. Väiksemate kaubanduspindade – elamute ja ärihoonete soklikorrustel paiknevad kauplused, eraldiseisvad väiksemad poekesed – osas on ülevaade lünklikum. Üsna kindel tundub olevat vaid see, et hüper- ja supermarketid asendavad varsti ka viimased väikekauplused. Kuidas aga toimib üks selvehall? Milline on kaubanduskeskuste eluiga? Milline on kaubanduskeskuste arhitektuur? Kuidas planeeritakse poodlemist ning millised võimalused on keskustel üksteisest eristuda?

Seekordsel retkel käiakse kolmes kaubanduskeskuses ja ühel turul. Retke esimeseks objektiks on 2002. aastal ehitatud Norde Centrumi kaubanduskeskus, millele kohe peale selle valmimist ennustati lühikest eluiga. Mis on keskuse lähitulevik ja kuidas mõjutab kaubanduse ja äripindade eelistus Tallinna mereääre planeerimistegevust? Kaubanduspindade arhitektuuri teistsugust külge näitab Rotermanni kvartal, kus linnakeskkonna kvaliteeti on panustanud mitmed Eesti tipparhitektid. Kolmas kaubanduskeskus teekonnal on Viru keskus ja selle „vanem vend“, ajalooline Tallinna Kaubamaja. Kuidas sai Viru väljakust keskus, megastruktuur, kus ajaloolist linnakude enam ei märka ning funktsioone on lõputult palju? Retke lõpetame Tallinna Keskturul, kus kohaliku seltsi esindaja kõneleb turu saatusest ning sellest, millist ostlemiskeskkonda oleks vaja kesklinna elanikule. 
 

Linnaretked Kilomeeter Skulptuuri kunstifestivalil

25.juun   | projektis Linnaretked   |   sisestas keiti

4. juulil avatakse Võrus Kilomeeter Skulptuuri kunstifestival. 5. juulil ja 18. juulil korraldab Linnalabor Võrus linnaretki.

2015. aasta põhinäitus „Külalised” on kokku pandud seekordse külaliskuraatori Andreas Nilssoni poolt. Avatud konkursi tulemuste väljaselgitamisel abistas kuraatorit rahvusvaheline komisjon, kuhu kuulusid Maarin Ektermann, Kirke Kangro, Siim Preiman ja Maria Kjær Themsen.

Kilomeeter Skulptuuri (KmS) kutsub põhinäitust korraldama igal aastal erineva külaliskuraatori, kelle ülesandeks on see läbi viia ühe Eesti väikelinna avalikus ruumis. Seekordne kuraator Andreas Nilsson kasutas kutset võimalusena uurida näituse kui sellise võimalikkust ühe kogukonna kontekstis ning katsetada kaasaegse skulptuuri väljendustega – kui palju või vähe on vaja füüsilist materjali, et tulemus liigituks skulptuuri alla? „Külalised” käsitleb seeläbi tundlike sekkumiste kaudu ka meie igapäeva ümbritsevate sotsiaalsete struktuuride toimimisloogikat.

Linnaretkede kõrval toimuvad avanädalavahetusel performance'id kunstnikelt GIDEONSSON/LONDRÉ, Laura Kaminskaitė, Essi Kausalainen ja Liina Siib.

Kunstnikud: Liisa Ahlfors* (FI), Carola Björk* (SE), Karolina Erlingsson (SE), Angelica Falkeling* (SE), Luca Frei (CF/SE), Ingrid Furre (SE/NO), GIDEONSSON/LONDRÉ (SE), Kaspars Groševs (LV), Johnson and Johnson* (EE), Sergey Karev* (RU), Edith Karlson (EE), Laura Kaminskaitė (LT), Essi Kausalainen (FI), Henning Lundkvist (SE), Marge Monko* (EE), Kristine Niedraja* (LV), Ats Parve* (EE), Liina Siib* (EE)

* avatud konkursi kunstnikud

Lisainformatsiooni leiad KOS kodulehelt ja facebookist! 
 

Linnaretked Suur-Lasnamäe kunstiobjektide juurde

03.nov   | projektis Linnaretked   |   sisestas maria

Üksteist ajutist teost on muljeltavaldav kogus kunsti Lasnamäe avalikus ruumis. Mastaabile viitav Suur Lasnamäe kunstisündmus on jätk Soome tarbekunstnike algatatud festivalile “Oon kaupungissa”, mis jõudis 2012. aastal ka Helsingi disainipealinna programmi. Seekordne sündmus kutsub osa saama Lasnamäe elukeskkonna (taas)avastamisest: suurejoonelisel modernistlikul elamualal on oma koha leidnud üksteist ideed installatsioonidest tekstiilikunstini ja postkaartidest sportmänguni.

Linnalabori linnaretked viivad osalejad Suur-Lasnamäe teoste juurde. Bussireisil on kaasas kunstnikud ja sündmuse kuraator Kadri Klementi, aga mitte ainult. Kunsti kõrval avastame valitud paiku Lasnamäel, lugusid ja inimesi, tutvume linnaosa lähitulevikuga. Retked liimib kokku Linnalabori Lasnaidee algatuse vedaja ja LasnaVärvid üks autoritest Maria Derlõš. Seekord pääseb kahele sündmusele, avaretkele ja lõpuretkele täitsa priilt.

Avaretk toimus 27. septembril, vaata retkeliste Liina Lelovi ja Valdek Lauri pilte ja linnalaborandi ning BFM magistrandi Pavel Borecký tehtud lühivideot

Lõpuretk toimub 8. novembril 12:00-14:00 ning viib , et koos arutleda, kuidas ja millisel viisil kunsti toomine Lasnamäele selle elukeskkonna (taas)avastamisele panustas ja milline on olnud tagasiside erinevatele kunstiteostele.

Seekordset retke toetab Kultuurkapital. Kiirete küsimuste korral kirjuta linnaretked@linnalabor.ee või helista 5110290 (Maria Derlõš). 
 

Arendatud Põhja-Tallinn

30.juun   | projektis Linnaretked   |   sisestas keiti

10. juunil toimus meie, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti ametnike ja Põhja-Tallinna arendajate ning omanike ühine retk Telliskivi Loomelinnakusse, Ühinenud Depoodesse, Balti jaama turule ning endisesse sõjatehasesse Arsenal.

Vaata Siim Vahuri pilte toimunud linnakuretkest siit . 
Siim Vahur
 
2016: 1 2015: 1 2014: 1 2013: 1 2 2012: 1 2 2011: 1

.Creative Commons License  

MTÜ Linnalabor   2009-   |   Telliskivi 60A, Tallinn   /   juhatus [ät] linnalabor.ee

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License

#