Esileht Tutvustus Tegevus Looming Teenused ▾ Koostöö Kontakt In English
Kestus: 05.12 kuni 01.12.14
Kontaktid: Regina Viljasaar, Kadri Tillemann, Teele Pehk, Kadri Vaher

Kaasava planeerimise juhendi eesmärk on koondada eestimaine teave ning parimad praktikad ühte juhendmaterjali. Töö põhineb KÜSKi poolt 2011-2012 aastal rahastatud kümnel kaasava planeerimise mudelil, millest üks oli ka Linnalabori ja b210i Tallinna planeeringute juhend.

Käesolev juhend valmib koostöös Kadri Tillemanniga OÜ Vesterrast, toetab KÜSK ja Siseministeerium. Juhendi valmimisaeg on oktoober 2012, novembris viime koos Kadri, Mart Hiobi ning b210-ga läbi ka kaasamiskoolitusi.


SISSEKANDED

KIRJUTISED

Poster kaasamissoovitustega

07.nov   | projektis Kaasava planeerimise juhend   |   sisestas regina

Detailplaneeringu eskiisist jääb segaseks, mida avalikku metsaalale ikkagi kavandatakse? Palka valguskunstnikud seda visualiseerima! Üldplaneeringu avalikule arutelule ei tule kedagi? Pane kohalikul laadal telk üles!. Omavalitsus plaanib sinu kodu lähedalt uue tee läbi viia? Hinga sisse-välja, kutsu kohalikud kokku ning palu ametnikel plaane otse kohapeal selgitada.

Kaasava planeerimise poster on soovitustekogumik, kus on näidatud, kuidas iga osapool saab konkreetses planeeringufaasis oma sõna kuuldavamaks teha ja aidata kaasa parima planeeringulahenduse leidmisele. Poster on lisa Kaasava planeerimise juhendile.

Lisaks on nüüdseks selge, et siseministeerium toetab seni pdf-ina levinud juhendi ja postri trükkimist. Uuendusvalmites ametkondades ja kodudes juba detsembrist!



 
 

Kaasamise koolitused üle Eesti

30.okt   | projektis Kaasava planeerimise juhend   |   sisestas regina

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali tellimusel ning Siseministeeriumi Regionaalministri valitsemisala rahastamisel toimuvad novembris üle Eesti kaasava planeerimise koolituspäevad. Koolituste eesmärk on soodustada ja edendada kodanikuühenduste, arendajate ja planeerijate koostööd planeeringute läbiviimisel.

Osalejatele tutvustatakse kaasava planeerimise teoreetilisi ja õiguslikke aluseid ning praktilisi tööriistu, mis on koondatud OÜ Vesterra ja Linnalabori poolt koostatud ja vastvalminud kaasava planeerimise juhendisse. Kaasamiskogemusi ja praktilisi juhiseid jagavad Kadri Tillemann Keila valla volikogust ja OÜ Vesterrast, Mart Hiob või Peep Mardiste Supilinna Seltsist (vt ka nende juhendmaterjali osalusplaneerimisest kohalikul näitel), arhitektid Aet Ader ja Karin Tõugu b210-st ning Regina Viljasaar Linnalaborist. Rühmatööde ja arutelude kaudu saavad kogemusi jagada kõik osalejad.

Koolituspäevade toimumise ajad ja kohad:

  • 5. novembril Tartus Domus Dorpatensises
  • 6. novembril Tallinnas Tehnopoli teaduspargis
  • 7. novembril Jõhvis Ida-Viru Maavalitsuse saalis
  • 13. novembril Haapsalus Haapsalu Kutsehariduskeskuses
  • 14. novembril Paides Nelja Kuninga Hotellis

Loe koolitustest lähemalt ja registreeru SIIN.

Koolitused on osalejatele tasuta, kuid osalejate arv on piiratud ning vajalik on eelregistreerimine. Lisainfot kaasava planeerimise juhendi ning koolituspäevade kohta saab telefonil +372 50 15 440 või e-posti kaudu: info[at]tvesterra.ee.



 
Koolituste info
 

Kaasamise soovitused nüüd kaante vahel

28.okt   | projektis Kaasava planeerimise juhend   |   sisestas regina

Valmis kaasava planeerimise juhend omavalitsustele ja kodanikuühendustele.

Valminud juhendi eesmärk on muuta ruumilise planeerimise korraldamine kiiremaks ja ladusamaks kõigi osapoolte jaoks. Juhendi abil saavad nii omavalitsused kui ka kodanikuühendused teavet, kuidas omalt poolt sellele eesmärgile kaasa aidata – materjalist leiab nii tänase planeerimisalase õigusruumi kaasamisvõimalusi, aga samuti parimaid praktikaid ning kaasaegsest kaasamisteooriast tuletatud kasulikke tööriistu.

Juhend valmis Kodanikuühiskonna Sihtkapitali tellimusel OÜ Vesterra ja MTÜ Linnalabor koostöös. Selle koostamise ajendiks oli Siseministeeriumi Regionaalministri valitsemisala ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali poolt 2011. aastal läbiviidud taotlusvoor, mille raames viidi üle Eesti avaliku võimu ja ühenduste koostöös läbi kümme erinevat kaasava planeerimise projekti. Valminud koondjuhendi käigus analüüsiti ja ühildati nende projektide käigus valminud väga eripalgelisi koostöömudelid. Erinevustele vaatamata leidus kõigis mudelites Eesti planeerimissüsteemi edendamisele suunatud lähenemisi, põhimõtteid ja soovitusi, mida on koondjuhendi koostamisel läbivalt arvesse võetud.

Juhendiga saab tutvuda SIIN. Selle tutvustamiseks ning koosplaneerimise põhimõtete edendamiseks viiakse projekti käigus läbi ka 5 koolituspäeva, mis toimuvad novembrikuus Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Haapsalus ja Paides. Täpsemat teavet koolituste kohta leiab SIIT.

Lisainfot kaasava planeerimise juhendi ning koolituspäevade kohta saab telefonil +372 50 15 440 või e-posti kaudu: info@vesterra.ee



 
 

Kümme kodumaist kaasava planeerimise mudelit

14.okt   | projektis Kaasava planeerimise juhend   |   sisestas regina

Lisaks varasemalt koosatud materjalidele, nt Kaasamise käsiraamatule, ning riiklikele soovitustele nagu nt Kaasamise hea tava, tuginesime juhendmaterjali koostamises tugineme järgmistele KÜSKi abil valminud töödele:

  • Pirita Seltsi juhend Ruumiline planeerimine ja ehitamine, kodaniku käsiraamat
  • Rakvere Vanalinna Seltsi juhend Kaasav planeerimine Rakvere linnas
  • Eesti Rohelise Liikumise ja Vesterra Kaasava planeerimise juhend
  • Keskkonnaõiguse Keskuse juhendmaterjal Soovitused kaasavaks ruumiliseks planeerimiseks kohalikes omavalitsustes ja poster
  • Avaliku Halduse Arengukeskuse materjal Kaasamise hea tava Padise vallas
  • Soomaa Sõprades Seltsi Juhendmaterjal elanikkonna planeerimisprotsessi kaasamiseks
  • Raeküla seltsi juhend Pärnu kaasab planeerimisse
  • Arhitektuurikeskuse Kivilinnafoorumite kokkuvõte
  • Supilinna seltsi Juhendmaterjal kaasamise kavadamiseks ja kaasamistegevuste läbiviimiseks
  • ja ka Linnalabori ning b210 Tallinna planeeringute juhend


  •  
    KÜSKi toatlusvoor
     

    .Creative Commons License  

    MTÜ Linnalabor   2009-   |   Telliskivi 60A, Tallinn   /   juhatus [ät] linnalabor.ee

    This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License

    #