Esileht Tutvustus Tegevus Looming Teenused ▾ Koostöö Kontakt In English
Kestus: 04.12 kuni 01.04.13
Kontaktid: Kaur Sarv, Keiti Kljavin

Projektis osalevate koolide õpilased kaardistavad Maanteeameti „Ohutu koolitee“ projekti ja koolitundide raames ohtlikud kohad ja piirkonnad nende kooli läheduses. Meie Linnalaboris koostame laste poolt sisestatud andmete põhjal teemakaardid (näiteks liikuvusviiside, liikluse koormuse ja ohtlike kohtade kohta).

Seejärel kutsume kokku arutelu lapsevanematele, õpetajatele, kohaliku omavalitsuse esindajatele, kus tutvustame läbi viidud analüüsi tulemusi ja erinevaid linnaplaneerimise ja -korralduse lahendusi ohutu koolitee korraldamiseks (näiteks liikluse aeglustamine ja autokasutuse vähendamine koolide läheduses, jalutus-buss õpilastele, lapsevanemate autojagamine laste kooliviimiseks, kindlaksmääratud peatumiskohad koolide juures laste mahapanemiseks jne). Erinevad ettepanekud ja lahendused sõltuvad koolides läbiviidud analüüsist.

Arutelu tulemused ja ettepanekud kooliümbruse ohutumaks muutmiseks lisame liikuvuskavasse, mis esitatakse koolile ja kohalikule omavalitsusele. Liikuvuskava koostamisel osalevad erinevad huvigrupid (lastest kohaliku omavalitsuseni), sealjuures kaasatakse liikuvuskava koostamisse ka liikuvusekspert.

Liikuvuskava põhjal on võimalik planeerida edasist tegevust koolide ümbruse liikluskasutuse korraldamisel ja hinnata teostatud tegevuste tulemuslikkust.

KÜSK

KIRJUTISED

FAILID
2013: 1 2 3 2012: 1 2 3

ALGAB LIIKUVUSNÄDAL

03.mai   | projektis Ohutu koolitee   |   sisestas keiti

Esmaspäeval, 6. mail algab Maanteeameti ja Linnalabori koostöös korraldatav Liikuvusnädal 2013, mille raames pöörame suuremat tähelepanu jalakäija- ja jalgrattaliiklusele ning tervislikule ja keskkonnasõbralikule liikumisele.

Nädal on jaotatud erinevate liikumisviiside teemapäevadeks (kooliminek jalgratta, ühistranspordi, auto ja rulaga/rulluiskudega), mille kohta avaldame kommenteeritud videod ning valdkonna ekspertide mõtted ja lühiartiklid Liikuvusnädala kodulehel.

Liikuvusnädala raames tutvustame liikuvuskavade ideed ja Linnalabori ning Maanteeameti koostöös toimunud ohutu koolitee projekti tulemusi. Viimase käigus kaardistasime kümnes koolis laste hommikust kooliteed eesmärgiga luua koolidele säästvat ja turvalist liikumist toetavad liikuvuskavad. Kaardistatud kooliteede ja liikuvuskavade tutvustamiseks toimuvad kohtumised ka koolide juhtkondade ja hoolekogudega. Koolitee kaardistamise rakendus on vabalt kasutatav kõigile Eesti koolidele. Materjalid leiab Maanteeameti kodulehelt .

Esmaspäeval käivitub kahes koolis – Kuristiku Gümnaasiumis ja Peetri Lasteaed-Põhikoolis – liiklusteemaline koolitee ussimäng (Traffic Snake Game), mille raames võistlevad valitud põhikooli klasside õpilased omavahel turvalisema ja keskkonda säästva koolitee leidmises.

Liikuvusnädala keskseks sündmuseks on kolmapäeval, 8. mail kell 17.30 Tallinna bussijaama ootesaalis toimuv liikuvusseminar “Tipptund” . Seminaril esinevad lühiettekannetega nii ametnikud, arhitektid kui ka vabaühenduste esindajad ning toimub diskussioon sujuva ja turvalise liikuvussüsteemi ning kvaliteetse linnakeskkonna saavutamise teemadel.

Linnalabori ja Maanteeameti koostöös korraldatav Liikuvusnädal 2013 toimub ÜRO liiklusohutuse nädala raames (UN Global Road Safety Week).

Jälgi Liikuvusnädala uudiseid sotsiaalmeedias

Täiendav info:

Maanteeameti liikluskasvatuse talituse juhataja Urve Sellenberg telefon: +372 504 0602 e-post: urve.sellenberg@mnt.ee

Liikuvusnädala projektijuht Kaur Sarv telefon +372 509 0895 e-post: kaur@linnalabor.ee 
 

"Tipptund" - Linnaidee seminar liikuvusest 8. mail

02.mai   | projektis Ohutu koolitee   |   sisestas regina

Millal: 08. mail 2013 a. kell 17:30

Kus: Tallinna bussijaam

Linnaidee kutsub järjekordsele seminarile - ootame kõiki 8. mail Tallinna bussijaamas toimuvale linnaliikuvuse teemaõhtule „Tipptund“.

KAVA

 • 17.30-18.00 – Ütleme kõigile tipptunni läbinuile tere, räägime mõne sõna Linnaidee algatusest ning sellest, miks on vaatluse all liikuvus, mitte liiklus, ja mida see linna ja linlaste seisukohast tähendab
 • 18.00-19.00 – Ideesüstid - kiirettekanded Tallinna ja muu maailma linnade toimimise parandamisest. Jutuks tuleb, milline võiks ja milline saaks olla linna üldine toimimine ja mida on välja käidud mõne konkreetse tänava muutmiseks Tallinnas, kuidas suhtuda parkimiskorraldusse ning kuidas aitavad seejuures liikuvuskavad. Esinevad:
 • Eva-Maria Kangro (uuriv psühholoog, Psience)
 • Marten Kaevats (arhitekt, Uue Maailma Selts)
 • Tõnis Savi (arhitekt, Tour d'öö ja Tallinn Bicycle Week)
 • Liivar Luts (Tallinna Transpordiamet)
 • Villem Tomiste (arhitekt, Stuudio Tallinn)
 • Kaur Sarv (liikuvuse spetsialist, Linnalabor)
 • 19.10-... – vaba lava ja vaba mõte, moderaator Ülo Vihma ohjamisel
 • Vaata lähemalt ka siit .

  Sissepääs on prii ja oodatud kõik, kes liiklevad!

  Üritus on osa Linnaidee algatuse seminarisarjast, mis harutab lahti linnas elamise kunsti. Linnaidee algatus keskendub Tallinna asumiseltside ja linnavalitsuse koostöö parandamisele avalike linnaeluseminaride, asumiseltsidele mõeldud töötubade ning uue koostöö mudeli kokkukirjutamise kaudu.

  Algatust veab Linnalabor ja selles osaleb üle 10 Tallinna aktiivse asumiseltsi. Vaata lähemalt linnaidee kodulehelt. .

  Linnaidee algatust rahastab EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel. Seminari läbiviimist toetab Kultuuriministeerium.

  Kohtumiseni tipptunnil!

   
   

  Nähtamatud jalgrattateed

  30.apr   | projektis Ohutu koolitee   |   sisestas kaur

  Koostöös G4S-iga ilmus "Julged hoolida?" kampaanialehel Linnalabori koolitee kaardistamisest artikkel "Nähtamatud jalgrattateed"

  Toome siinkohal ära artikli alguse. Täispikka lugu saab lugeda G4S Facebooki lehelt .

  Tavaliselt räägitakse jalgrattateede puudumisest või vähesusest, nii et jalgrattaga ei saa mõistlikult tänaval sõita, rääkimata igapäevasest tööl või koolis käimisest. Aga kuidas on lood nende kõnni- ja sõiduteedega, mis muutuvad igal hommikul vaid poole tunni jooksul koolilaste rattateedeks, sest päris jalgrattateed puuduvad? Sellised nii öelda nähtamatud rattateed vajavad lühikesest ajast hoolimata kaasliiklejate hoolikat tähelepanu.

  Kuidas lapsed kooli jõuavad?

  Eelmise aasta sügisel kaardistas Linnalabor kaheksa Tallinna ja Harjumaa kooli õpilastega nende hommikused kooliteed ja ohtlikud kohad. Projektis nimega „Ohutu koolitee“ osalesid 4.-7. klasside õpilased, kes kasutasid Maanteeameti internetipõhist kaardirakendust. Selles tuli neil märkida teekond kodust koolini, kas auto, ühistranspordi, jalgrattaga või jalgsi. Lisaks märkisid lapsed kooliteele jäävad ülekäigurajad ja valgusfoorid ning selgitasid, miks nad neid kohti ohtlikeks pidasid.

  Moes ka tõukerattad

  Kaardistamises osales 1263 õpilast, kellest 35% tulid kooli ühistranspordiga, 31% jalgsi, 26% autoga ja 8% jalgrattaga. Osalenud kaheksast koolist oli jalgrattakasutus kõige suurem Merivälja koolis ja Peetri Lasteaed-Põhikool. Merivälja kooli lapsed kaardistasid oma liikumisi 2012. aasta juunis ja oktoobris, Peetriküla lapsed aga novembris. Hoolimata aasta eelviimasel kuul toimunud kaardistamisest oli ilm pikalt soe ja ratastega koolitulijaid seetõttu ka palju. Viimastel aastatel on moodi läinud tõukerattad ehk „tõuksid“ ja lugesime kaardistamisel ka need jalgrataste alla, sest sellega on võimalik liikuda oluliselt kiiremini kui jalgsi ja läbida pikemaid vahemaid.

  Ohukohad: ristmikud, „pimedad“ tänavanurgad, teede kvaliteet ja tihe liiklus

  Kui Merivälja kooli ümbruses olid laste jaoks peamised probleemid seotud ohtlike ristmike ja pimedate tänavanurkadega, mille tagant tulevad autod ei märka teisi liiklejaid, siis Peetri küla laste jalgrattasõidu mured puudutasid rohkem teede kvaliteeti ja tihedat liiklust.

  Ohutu koolitee pilootprojekti kohta loe täpsemalt siit.   
   

  Tallinna Ühisgümnaasiumi liikuvuskava töötuba

  20.apr   | projektis Ohutu koolitee   |   sisestas kaur

  Head lapsevanemad ja asumiseltside liikmed!

  Ootame teid neljapäeval, 25. aprillil kell 18:30 raamatukogus "Kapsad" (Koidu tänav 84, Tallinn) toimuvale Tallinna Ühisgümnaasiumi liikuvuskava töötuppa. Sissepääs vaba.

  2012. aasta sügisel kaardistasid Tallinna Ühisgümnaasiumi õpilased oma hommikuse koolitee ja ohtlikud kohad nende teel. Linnalabor koostas laste sisestatud andmete põhjal ettepanekud Tallinna Ühisgümnaasiumi ümbruses liiklusolukorra parendamiseks.

  Linnalabor poolt koostatav liikuvuskava sisaldab analüüsi laste liikumisviisidest ja ohtlikest kohtadest kooliteel.

  Ohutu koolitee pilootprojekti kohta loe täpsemalt siit.

  Kaasa arutlema ja kaarte vaatama on oodatud kõik Tallinna Ühisgümnaasiumi sõbrad, lapsevanemad, kooli ümbruse elanikud.   
   

  Rahumäe põhikooli liikuvuskava töötuba

  16.apr   | projektis Ohutu koolitee   |   sisestas kaur

  Head lapsevanemad ja asumiseltside liikmed, nõmmekad!

  Ootame teid neljapäeval, 18. aprillil kell 18:00 Nõmme kultuurikeskuse (Turu plats 2, Tallinn) seminariruumis toimuvale Rahumäe Põhikooli liikuvuskava töötuppa. Sissepääs vaba.

  2012. aasta sügisel kaardistasid Rahumäe Põhikooli õpilased oma hommikuse koolitee ja ohtlikud kohad nende teel. Linnalabor koostas laste sisestatud andmete põhjal ettepanekud Rahumäe kooli ümbruses liiklusolukorra parendamiseks.

  Linnalabor poolt koostatav liikuvuskava sisaldab analüüsi laste liikumisviisidest ja ohtlikest kohtadest kooliteel.

  Ohutu koolitee pilootprojekti kohta loe täpsemalt siit.

  Kaasa arutlema ja kaarte vaatama on oodatud kõik Rahumäe Põhikooli sõbrad, lapsevanemad, kohaliku elukeskkonna esindajad.   
   
  2013: 1 2 3 2012: 1 2 3

  .Creative Commons License  

  MTÜ Linnalabor   2009-   |   Telliskivi 60A, Tallinn   /   juhatus [ät] linnalabor.ee

  This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License

  #