Esileht Tutvustus Tegevus Looming Teenused ▾ Koostöö Kontakt In English
Kestus: 06.11 kuni 01.04.12
Kontaktid: Regina Viljasaar, Teele Pehk, Kerli Müürisepp, Kadri Klementi, Marcis Rubenis, Sandris Murins

The Estonian-Latvian co-operation project "Est-Lat urban activists" is initiated by Linnalabor (EE) and the developers of SocMap (LV) with the aim of bringing together the neighbouring countries’ experts of everything urban. The cooperation project consists of Est-Lat urbanists' summer days in 2011, a study trip to Riga for Estonian participants and a study trip to Tartu for Latvian participants in 2012.

    PROJECT TEAM:
  • project leader Regina Viljasaar, regina[at]linnalabor.ee
  • event coordinator Kerli Müürisepp, kerli[at]linnalabor.ee
  • assistant Kadri Klementi, kadri[at]klementi.eu
  • Latvian coordinator Marcis Rubenis, marcis[at]idejutalka.lv
  • Latvian coordinator Sandris Murins, sandris.murins[at]gmail.com
Perioodi oktoober 2012 sissekanded

Linnalaborandid võõrustasid Läti planeerijaid

06.okt   | projektis Est-Lat urbanists   |   sisestas kerli

3. oktoobril võõrustasid linnalaborandid Tartus läti planeerijaid, näidates neile linna ning andes ülevaate olulisematest planeerimisteemadest ja -aruteludest Tartus. 27-inimeseline külaliste grupp koosnes valdavalt Läti Ülikooli planeerimise eriala tudengitest ning nende õppejõududest, samuti olid kaasas mõned ametnikud Kekava omavalitsusest.

Lätlaste Tartuga tutvumine algas Emajõe kallastelt, vähem kui aasta tagasi valminud jõeäärsetelt platvormidelt, kus maastikuarhitekt Karin Bachmann rääkis Emajõe kallaste elavdamisest. Sellest, mis juba tehtud ja silmaga näha, ning sellest, mis veel plaanis – juba töösse minemas või alles arutelude järgus.

Järgnevalt astuti läbi Tartu Linnavalitsuse Planeeringuteenistusest, et tutvuda siinse planeerimisalase asjakorralduse ja tööprotsessiga kohaliku omavalitsuse tasandil. Kodutöö materjalina said lätlased linnavalitsusest kaasa Tartu linna üldplaneeringu trükise, millega tutvuda ja mille üle mõtteid mõlgutada.

Karlova elu-olu ning planeerimisküsimusi tutvustas Edgar Kaare Karlova Seltsist mõnusa ringkäigu raames. Uuenemist läbi tegevatele vanema hoonestusega piirkondadele iseloomulikult on ka Karlovas teravaks teemaks ehitusküsimused – kuhu ja milliseid maju peaks ja võiks ehitada, kuidas olemasolevaid hooneid renoveerida nii, et nende olemus ja üldilme säilitaksid oma hõngu ja väärtuse.

Tähtvere linnaosa päevade üritused jõudsid küll enne läbi saada, kui lätlased Karlovast Tähtveresse, kuid tiir stiilses aedlinnas, nn professorite linnajaos sai siiski tehtud. Põigati läbi ka A. Haava tänava skvotist, mis oma eripärasusega oli meeldejääv ja emotsioone tekitav. Skvotti külastades avanes järjekordne linnakeskkonnas esinev probleem – kui omanikud ei hooli ja linna/riigi käed on lühikesed, siis lagunevad peatamatult ka ajalooliselt väärtuslikud hooned. Ametlikult küll illegaalne tegevus, teenib hõivamine antud hoone puhul pigem avalikku huvi, tuues elu ning pidurdades hääbumist kunagi Eesti riigitegelasele Jaan Tõnissonile kuulunud majas.

Ringkäik Tartus lõppes Supilinnas, kus Herne tn 45 maja juures arutati käimasoleva põhimõttelise vaidluse üle – kas avaliku protsessi tulemusena kehtestatud detailplaneering on arendajale järgimiseks kohustuslik või võib siiski ehitada oma äranägemise järgi. Lätlased leidsid, et majal ei ole viga, näeb kena välja, kuid nõustusid, et käimasoleva vaidluse tulemus on laiapinnaline ning olulisem kui vaid see üks hoone. Oa tänava uute elamute juurest, mis oma vineerpitsiga paljudele meeldisid, suundusid lätlased juba omal käel Tartu kesklinna melusse ja kõrtsidesse. Küllap jätkusid veel sealgi arutelud asumiseltside rolli ning teravamate planeerimisteemade üle.

Laura Uibopuu, Tartu 
 

.Creative Commons License  

MTÜ Linnalabor   2009-   |   Telliskivi 60A, Tallinn   /   juhatus [ät] linnalabor.ee

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License

#